23.12.2020 tarihli ve 31343 sayılı Resmi Gazete’de Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlanmıştır.

Mevcut uygulamanın sebep olduğu sorunların giderilmesi, atık yağ toplama miktarlarının artırılması ve atık yağ yönetiminin daha verimli hale getirilebilmesi amacıyla mevcut Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Atık Yağların Yönetimi yönetmeliğindeki değişiklik ile Covid-19 salgını göz önünde bulundurularak motor yağı değişimi yapan işletmelerin bu faaliyeti gerçekleştirebilmeleri için almaları gereken Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesine (MoYDeN) ilişkin süre 1 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

Ayrıca yapılan bu değişiklikte; piyasaya sürdükleri madeni yağ miktarına göre yağ üreticilerine, 2021 yılında başlamak kaydıyla artan oranlarda toplama yükümlülüğü getirilmiştir. Ayrıca bahse konu yağ üreticilerine, ürettikleri madeni yağların belirli oranlarda yurt içindeki atık yağlardan elde edilen baz yağ kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

Armoni Çevre Danışmanlık ve Atık Yönetimi, işletmenizden kaynaklanan atık yağların yönetimini konusunda uzman Çevre Mühendisleri ile hizmet vermektedir.

Güncellenen yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Yazılar