Ahşap Ambalaj Atığı (Ahşap Palet) Geri Dönüşüm Lisansı

Ahşap Paletler, ambalajlı ürünlerin istiflenmesinde kullanılan çok yönlü ekipmanlar olarak tanımlanmaktadır. Böylelikle malların depolanmasını, taşınmasını ve nakliyesini kolaylaştıran paletlerin, lojistik sektöründeki önemi giderek artmaktadır. Bunun yanında Çevre dostu olması bakımından ahşap paletler, sanayide ayrı bir öneme sahiptir. Endüstriyel toplumun ihtiyaçları, ürünlerin etkin bir şekilde taşınması, istiflenmesi ve muhafazasına yönelik gereksinimi de arttırmaktadır; bu gibi malların taşınması ve istiflenmesinde kullanılan sistem ve ekipmanlara olan talep de bu paralelde gün geçtikçe artmaktadır.

Tedarik zinciri sırasında kullanılan ahşap paletlerin yükleme ve boşaltma sırasında görmüş olduğu hasar nedeniyle onarımı yapılarak yeniden/tekrar kullanılabilir hale getirilmesi gerekmektedir. En az yirmi bir parçadan oluşan ahşap paletlerin onarılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmesi için Çevre İzin ve Lisans Belgesi gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince verilen bu belgenin geçerliliği 5 yıl olmakla beraber tüm iş ve işlemler Çevre Danışmanlık firmaları tarafından yürütülmektedir.

Ahşap Ambalaj Atığı (Ahşap Palet) Geri Kazanım Lisansı için Gereken Temel Fiziksel Koşullar

Lisans Kapsamında Alabileceğiniz Atık Kodları: 15 01 03 (Ahşap Ambalaj)

1- Kapasite raporu ve kapasite raporundaki makine – ekipmanlar kurulu olmalıdır. İşletmeye ait kapasite raporu bulunmuyorsa, Kapasite Raporu Muafiyet Yazısı alınmalıdır.
2- Açık ve kapalı alanların zemini kesinlikle beton olmalıdır.
3- Makine ekipmanın bulunduğu alan kapalı bir alan içinde olmalıdır.
4- Kapalı alanlar haricinde tesis etrafı kalıcı yapı malzemesiyle çevrili olmalıdır.
5- Tesis kapasitesine uygun bir kantar bulunmaktadır. (Baskül yeterlidir.)
6- Tesise uzaktan erişim imkânı veren kamera ve kayıt sistemi bulunmaktadır. (30 gün geçmişe dönük izlenebilmelidir.)
7- Tesiste oluşan atıklar (tehlikeli ve tehlikesiz) için Geçici Depolama Alanı bulunmalıdır.
8- Çalışan personel sayısına uygun olarak düzenlenen idari bina, sosyal alanlar ve otopark bulunmalıdır.
9- Ahşap Palet Geri Dönüşüm konulu İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı.

Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Lisansı Nasıl Alınır?

Ahşap Palet Ambalaj Geri Kazanım Lisansı Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamında verilmektedir.

Sonuç olarak ahşap palet atıklarını fabrikalardan lisanslı bir şekilde tesisinize alabilmeniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar